Kuchnia otwarta to dobry sposób na powiększenie małego mieszkania oraz bezpośredni kontakt między domownikami. Taka kuchnia może powstać, jeżeli znajduje się w sąsiedztwie jadalni lub pokoju dziennego.

Projektowanie kuchni otwartej

Otwarta kuchnia może być uciążliwa, szczególnie dla tych, którzy po przygotowaniu i spożyciu posiłku chcą odpocząć, sprzątanie zostawiając na później. Dla tych osób pozostaje więc urządzenie kuchni zamkniętej. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą czy zamkniętą, powinna się ona znajdować w sąsiedztwie jadalni lub pokoju dziennego.

Przy projektowaniu kuchni ważna jest jej funkcjonalność, warto więc przestrzegać kilku zasad:

  • między płytą kuchenną a zlewozmywakiem powinna znajdować się płaszczyzna do odstawiania naczyń min. 40 cm),

  • płyta kuchenna (piec) nie powinna znajdować się w narożniku kuchni ani pod oknem,

  • konieczny jest blat roboczy (80 – 120 cm).

Meble w otwartej kuchni

Meble kuchenne, zwłaszcza w kuchniach otwartych, coraz bardziej upodabniają się swoim wyglądem do mebli pokojowych. Współczesna kuchnia, pozbawiona najczęściej górnych szafek, prawie się nie wyróżnia w połączonym wnętrzu, zatraca więc swój specyficzny charakter. Najczęściej ciąg zabudowy dolnej jest proponowany jako zestaw szafek kredensowych, oderwanych od podłogi, podwieszonych do ściany lub ustawionych na cienkich, wysokich nóżkach. Dzięki temu aranżacja kuchni nabiera lekkości, przestronności i w sposób harmonijny łączy się z pokojem.