Domy jednorodzinne bardzo często przewidują sypialnie na poddaszu. To idealne miejsce na odpoczynek, relaks, a przede wszystkim na spokojny sen.

Zalety sypialni na poddaszu

Sypialnia znajdująca się z dala od strefy dziennej, zaplanowanej na parterze, gdzie toczy się życie rodzinne, z dala od hałasów z kuchni czy brzęczącego telewizora, jest oazą spokoju. Kształt dachu, wysokość pomieszczeń na poddaszu, a także rozmieszczenie okien dachowych umożliwia stworzenie sypialni o różnym charakterze. Odpowiednio dobrane okna dachowe i okienne osłony pomagają budować nastrój w sypialni, zmieniać jej funkcje i zadbać o dobre samopoczucie mieszkańców.

Okna do sypialni na poddaszu

Decydując się na aranżację sypialni na poddaszu, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii związanych z oknami dachowymi. Lukarny pozwalają lepiej wykorzystać powierzchnię poddasza niż okna dachowe. Ułatwiają także wyglądanie przez okno z każdej niemalże pozycji. Jednak okno zamontowane w lukarnie na poddaszu przepuszcza niemal dwukrotnie mniej światła. Równomiernie rozłożone na całej powierzchni pomieszczenia okna dachowe, zapewniają dobrą widoczność i odpowiednią ilość światła w ciągu dnia. Jedno, nawet duże okno doświetla tylko część pomieszczenia. Ciekawe efekty uzyskać można decydując się na okna z nadstawkami w kształcie trójkąta, prostokąta lub łuku. Nadstawki są jednak nieotwieralne. Wybierając duże okno dachowe, w którym otwarte skrzydła tworzą balkon – wypełnimy światłem całą sypialnię.