Czyszczenie tapicerki to czynność, której wielu właścicieli samochodów unika. Zdecydowanie większą wagę przywiązujemy do dobrego stanu technicznego i ładnego wyglądu karoserii. Dbamy o stan opon, wymieniamy je na odpowiednie do pory roku. Tymczasem zadbane wnętrze jest równie ważne. Przekonać się o tym można nie tylko podczas codziennego użytkowania pojazdu, ale też, gdy chcemy go sprzedać.
Czyszczenie tapicerki warto wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku. Możemy zająć się tym we własnym zakresie, jednak szukanie oszczędności nie zawsze się opłaca. Czyszczenie tapicerki skórzanej warto zostawić profesjonaliście, by jej nie uszkodzić.

Pranie tapicerki w samochodzie nie jest proste, szczególnie gdy zależy nam na zadowalającym efekcie. Mało miejsca, często mocne zabrudzenia i plamy, czasem sierść, a na dywanikach piach i błoto. W samochodzie jest mnóstwo zakamarków trudnych do wyczyszczenia. Jeśli zabieramy się za czyszczenie pierwszy raz, pranie tapicerki może zająć kilka godzin, a efekty nie zawsze będą zadowalające. Z pewnością pomoże trzymanie się zasad i podstawowych etapów.

Przed czyszczeniem warto zdemontować siedzenia, dobrze jest zwrócić uwagę czy fachowiec, któremu powierzyliśmy wykonanie usługi to zrobi. Gwarantuje to dokładne wyczyszczenie wszystkich zakamarków. Pracę należy zacząć od dokładnego odkurzenia wnętrza. Pranie na mokro najlepiej zacząć od podsufitki, następnie fotele, podłokietniki i elementy tapicerki na drzwiach. Można zrobić to mokrą ściereczką jednak lepsze efekty osiąga się odkurzaczem piorącym. W ciepłych okresach tapicerka wyschnie sama, można przyspieszyć włączając ciepły nadmuch i lekko uchylić okna.

Czyste wnętrze podnosi komfort jazdy. Wypranie tapicerki pomaga usunąć roztocza i inne drobnoustroje oraz nieprzyjemny zapach. Jest to doceniane przez potencjalnych kupców przy sprzedaży samochodu.